Saako sinutella vai täytyykö teititellä?

Saako sinutella vai täytyykö teititellä?

tutkimuksia eurooppalaisten kielten puhuttelukäytännöistä

Hanna Lappalainen ym. : Saako sinutella vai täytyykö teititellä? (author), Fremer, Maria (kirjoittaja.), Isosävi, Johanna (toimittaja.), Lappalainen, Hanna (toimittaja.), Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (kustantaja.)

How should one address an interlocutor? : studies on address practices in European languages. Teos tarjoaa monipuolisen tietopaketin 13 eurooppalaisen kielen puhuttelukäytänteisiin. Mukana on sekä valtakieliä, kuten englanti, ranska ja espanja, että puhujamäärältään pienempiä kuten puola, tšekki ja unkari. Uusia näköaloja suomenkin puhuttelumurrokseen paljastuu, kun poraudutaan siihen, miten sinuttelu yleistyi Ruotsissa. Artikkelit valottavat nykypuhuttelua ja sen historiallista taustaa eri kielissä. Kirja näyttää, miten puhuttelua voi tutkia niin kaunokirjallisuudessa, näytelmissä, elokuvissa kuin aidoissa vuorovaikutustilanteissakin. Teos sopii erinomaisesti kielten ammattilaisille, mutta sillä on annettavaa myös kaikille kulttuurien välisestä viestinnästä kiinnostuneille. Abstract: How should one address an interlocutor? : studies on address practices in European languages.

  • Vaihtoehtoiset nimet: Tutkimuksia eurooppalaisten kielten puhuttelukäytännöistä
  • Kieli: fi

Historia ja yhteiskuntaTietolipashistoriahistoria1974/fin/fennica:800/801suomen kielifinskaasiakaspalvelukundservicekulttuurierotkulturskillnaderenglannin kieliengelskakäytäntöpraxistapakulttuuriseder och bruksosiolingvistiikkasociolingvistikykl:87kulttuurienvälinen tutkimusinterkulturell forskningranskan kielifranska1974/fin/fennica:80ykl:30.8kielenkäyttöspråkbruksaksan kielityskaespanjan kielispanskaruotsin kielisvenskapuhuttelumuodottilltalsformervenäjän kieliryskatervehdyksethälsningarviron kieliestniskaunkarin kieliungerskaasiointiuträttande av ärendenitalian kieliitalienskaSmalltalkSmalltalkkohteliaisuusartighetportugalin kieliportugisiskatšekin kielitjeckiskapuhuttelupuolan kielipolska (språk)

Painokset

NimekeJulkaisutiedotISBNLaajuusLähde
Saako sinutella vai täytyykö teititellä?: tutkimuksia eurooppalaisten kielten puhuttelukäytännöistäSuomalaisen Kirjallisuuden Seura, 2015
nide
teksti
Tietolipas 246
ISBN-13 9789522226136
ISBN-10 9522226130
434 sivua
21 cm
Fennica

Tarjoukset

KauppaKunto ja toimitusHinta
Finlandia Kirjaused
4
14,00 EURKatso kaupassa
Finlandia Kirjaused
4
16,00 EURKatso kaupassa

Samankaltaisia kirjoja