Tuotteen kuvaus
Duossal-kattiloiden sisäpinnassa saattaa olla aaltomaista kuviointia, joka ei vaikuta tuotteen toimintaan (kts. lisäkuva). Muista käyttää riittävästi rasvaa mikäli esim. kuullotat pata-aineksia duossal-pinnalla - ruostumaton teräs paistaa ja myös polttaa ruoka-aineksia matalammissa lämpötiloissa kuin moni muu. Tässä setissä on Trangian oma kaasupoltin spriipolttimen sijasta.
Kaasun maksimiteho on yli kaksinkertainen spriipolttimeen verrattuna, ja tehonsäätö on hyvin helppoa. Lisäksi kaasu on hyvin siisti vaihtoehto. Trangia on onnistunut tekemään polttimesta myös hyvin hiljaisen. *Huom!* Vaikka erikseen ostettava 0,6-litrainen Trangia-kahvipannu pakkautuukin sisemmän kattilan sisään, se ei mahdu samaan tilaan kaasupolttimen kanssa. Polttimen maksimiteho on 2100 Wattia.
Täydellä teholla se kuluttaa kaasua 150 g/h. 230-grammainen kaasupatruuna riittää siis 1,5 tunnin täydellä teholla posotteluun. - 2 alumiinikattilaa joissa sisällä teräspinta - Toinen asteikollinen 1 l, toinen ilman asteikkoa 1l - 18 cm paistinpannu nonstick-pinnalla - Setti sisältää myös Trangian yleiskahvan Kaasupatruuna ei sisälly hintaan. 27-sarjan Trangia vie rinkasta/ahkiosta/sivulaukusta tilaa n.
2,7 litraa siinä missä 25-sarjalainen vie 3,8 litraa. Tutustu laajaan [Trangia-valikoimaamme](https://scandinavianoutdoor.fi/search/?q=trangia&sort=lowest) tästä. Varaosat, lisäkattilat, polttimet, kaikkea löytyy!