Tuotteen kuvaus
Tuulitestissä Halland on yltänyt 25m/s tulokseen vahingoittumatta - tällainen myrskytuuli katkoo ja kaataa jo puita. Tuotenimessä kirjaimet LW eli lightweight ovat tietoinen valinta: ultralight viittaisi majoitteeseen, jonka kanssa pitää jo valita kuinka raakaan säähän sillä lähtee. Kuten tällaisissa teltoissa melkein aina, kaaritunnelit ovat ulkoteltan puolella ja sisäteltta on napitettu sen sisälle.
Tämän ansiosta sisäteltta nousee ulkoteltan mukana, suojassa sateelta.
Ulkoteltan voi halutessaan pystyttää myös erikseen. - Kahden hengen teltta - Kolmen vuodenajan majoite - Alumiinikaaret, valmistajana DAC, malli 8,7 mm Featherlite NFL, anodisoitu DAC:n "Green Anodizing" -menetelmällä - Säädettävä tuuletus - Pakkauspussi on kiinteä osa sisätelttaa - Sisäteltassa pientarviketaskut - Ulkoteltta: silikonikäsitelty 10 denierin ripstopnailon, 30g/m², langantiheys 455T, repäisylujuus 8 kg, vesipilariarvo 2000 mm - Sisäteltta: 15 denierin ripstopnailon, 26g/m², langantiheys 341T - Lattia: polyuretaanikäsitelty 20 denierin ripstopnailon, 52g/m², vesipilariarvo 8000 mm - Myrskynarut: Dyneemaa - Pakkaus sisältää 15 kpl "Triple Twister" -mallista alumiinikiilaa Painossa on mukana kaikki pakkauksessa toimitettava.
Minimipainossa on mukana vain pystyttämiseen minimissään vaadittavat osat ja muut kiilat ja esim. ylimääräiset pakkauspussit on jätetty pois