Tamahagane - San Tsubame Yleisveitsi 15 cm
Pienempi yleisveitsi Tamahagane San Tsubame -sarjasta, jolla kuorit hedelmät, puhdistat sienet ja pilkot vihannekset vaivatta.
Pienempi yleisveitsi Tamahagane San Tsubame -sarjasta, jolla kuorit hedelmät, puhdistat sienet ja pilkot vihannekset vaivatta.
.
Veitsessä on VG-5 ydinterä, jota ympäröi kaksi SUS410-teräskerrosta. Veitsen musta kahva on valmistettu micartasta - kestävästä ja vettähylkivästä materiaalista, joka paranee ajan kuluessa saaden lisää pitoa. Micarta on erittäin hygieeninen materiaali ja sopii hyvin keittiöympäristöön.
.
Nimi Tamahagane tulee kallisarvoisesta teräksestä, jota käytetään katana-miekkojen, eli perinteisten japanilaisten samuraimiekkojen valmistuksessa. Miekat koostuvat kovan ja pehmeän teräksen yhdistelmästä. Tätä ainutlaatuista valmistusmenetelmää on käytetty monien sukupolvien ajan ja se on nykyään Tamahaganen veitsien valmistuksen perusta